خانه هوشمند ایده‌ ی بلند پروازانه تا حقیقت خیره کننده

خانه هوشمند ایده‌ ی بلند پروازانه تا حقیقت خیره کننده

خانه هوشمند ایده‌ ی بلند پروازانه تا حقیقت خیره کننده

خانه هوشمند ایده‌ ی بلند پروازانه تا حقیقت خیره کننده | بهره ‌برداری از فناوری آنالیز داده‌ ها به منظور افزایش میزان مشارکت مصرف ‌کننده می ‌تواند به تولیدکنندگان کمک کند تا بازار خانه‌ های هوشمند را متحول سازند. با توجه به اینکه پیشرفت ‌های شگفت‌ آوری نظیر Amazon Alexa و Google Home همچنان خانه ‌های هوشمند را از یک ایده‌ ی بلند پروازانه به یک حقیقت خیره کننده تبدیل می ‌کنند، مدیران ارشد فناوری اطلاعات (CIO) به دنبال راه‌ هایی هستند تا آنالیز داده‌ ها را به خانه ‌های سرتاسر کشور ایالات متحده بیاورند. با بهره‌ گیری از آنالیز داده ‌ها برای افزایش مشارکت مصرف‌ کننده و جمع ‌آوری داده ‌ها بیش از پیش، مدیران فناوري  اطلاعات می ‌توانند کسب و کار خود را متحول کنند. ولی به‌ همین منظور آنان در ابتدا باید به میزان پتانسیل خانه‌ های هوشمند پی ببرند.

در ایالات متحده تعداد رو به افزایشی از افراد خانه ‌های خود را هوشمند می‌کنند تا در هزینه و انرژی صرفه جویی کرده و کنترل بیشتری روی محل سکونت خود داشته باشند. با استفاده از دستگاه‌ ها و برنامه‌ های رایجی نظیر Nest و Alexa، صاحب‌ خانه‌ ها می‌ توانند مستقیماً با هم‌ خانه‌ های خود ارتباط برقرار کنند تا هزینه و اتلاف انرژی، کاهش یافته و در زمان نیز صرفه‌ جویی شود. با فشرده ‌سازی داده‌ ها می ‌توان آن‌ ها را از خانه‌ های سرتاسر جامعه جمع ‌آوری کرد، دستگاه ‌ها و برنامه ‌هایی که در این حین ارائه می ‌شود می ‌توانند آنالیز داده ‌ها را برای دستیابی به نظریات اثربخش به‌‌ کار ببرند.

خانه هوشمند ایده‌ ی بلند پروازانه تا حقیقت خیره کننده

 

خانه هوشمند ایده‌ ی بلند پروازانه تا حقیقت خیره کننده | ارزشمندترین مزیت استفاده از آنالیز داده‌ ها در یک خانه‌ ی هوشمند، پتانسیل آن برای ایجاد سیستم‌ های هوشمند و یکپارچه‌ ای است که به صورت آنی به نیازهای مصرف ‌کننده پاسخ می ‌دهند. همچنان که مصرف‌کنندگان بیشتری به خانه‌ های هوشمند روی می ‌آورند، آنالیز داده‌ ها آماده‌ خواهد شد تا به افراد در عادت‌ های مصرفی آنان کمک کند و استانداردهای مربوط به حفاظت از محیط زیست را نیز به صورت روزافزون اجرا نماید.

به‌ جای سرمایه ‌گذاری پر خرج با زیرساخت‌ های بزرگ IT، کارخانه‌ ها و مدیران فناوری اطلاعات می ‌توانند از fog computing بهره‌ برداری کنند که در محیط‌ های پیرامونی کاربرد دارد، تا در استفاده از داده‌ ها، هزینه‌ ها را کاهش دهند. با بهره‌ برداری از fog computing، مدیران بیشتر می ‌توانند ابزارهای گوناگون خانه هوشمند را یکپارچه کنند، یعنی عملکرد آن‌ها را با هزینه ‌ی کمتری برای خود و مصرف‌ کنندگانشان بهینه‌ سازی نمایند.

با ایجاد اعتماد بین مدیران فناوری اطلاعات و مصرف ‌کنندگان، شرایطی ایده ‌آل برای به‌ وجود آوردن بازاری بزرگ از خدمات مدیران فراهم خواهد شد، اما بهره ‌برداری از این شرایط تنها زمانی ممکن است که حریم خصوصی مصرف‌ کننده بسیار جدی گرفته شود.

خانه هوشمند ایده‌ ی بلند پروازانه تا حقیقت خیره کننده | آنالیز داده ‌ها تنها زمانی می‌ تواند به جایگاه مناسب خود دست یابد که بیشترین اطلاعات ممکن، موجود باشد و خانه‌ های هوشمندی که چند دستگاه مختلف بدون قابلیت برقراری اتصال به یکدیگر دارند، آینده‌ ی آنالیز داده ‌ها را تهدید خواهند کرد.

به نظر می ‌رسد که پتانسیل آنالیز داده ‌ها در خانه‌ های هوشمند به شکلی روز افزون در حال رشد است. حال، مدیران دانا با برداشتن گام ‌های ضروری برای جلب اعتماد مصرف‌ کنندگان خود می ‌توانند شالوده‌ هایی را برای دستیابی به مزایای عظیم در آینده بنا کنند.

 

منبع دنیای حفاظت

درباره نویسنده

مرتضی مجیدی