آپارتمان هوشمند

آپارتمان هوشمند


آپارتمان هوشمند

چگونه آپارتمان خود را به وسیله زی ویو (ZWAVE) هوشمند و توسعه داده ام؟

در وبلاگ hooshmandi.com در مورد مزایای خانه هوشمند برای مالک های ساختمان بسیار نوشته ایم و همینطور در مورد اجاره دادن خانه هوشند با تکنلوژی زی ویو Z wave، به عنوان یک متخصص ارتباطات که هر روزه در مورد مزایای خانه های هوشمند مینویسد تمایل به اضافه کردن خانه هوشمند به آپارتمان خود داشتم اما تجربه کافی را برای انجام این کار نداشته ام.

با مراجعه به سایت هوشمندی با خواندن چند مقاله مفید و اطالاعات مفید در مورد محصولات زی ویو ZWAVE. تنها با چند محصول توانستم روند زندگی و خانه خود را تغییر دهم بدون این که تخریبی در خانه خود صورت دهم و یا حتی دیواری را سوراخ کنم، در این مقاله تجربه خود را برای هوشمند کردن خانه خود، که آموخته ام را به صورت گام به گام به شما توضیح خواهم داد.

محصولات

طی تحقیقات من در hooshmandi.com این را متوجه شدم که اولین گام برای هوشمند کردن خانه خود تهیه دستگاه مرکزی (hub or gateway) است. من دستگاه مرکزی زپاتایل را برای خانه خود انتخاب نمودم (البته بسیار دستگاه های مرکزی دیگر نیز وجود داشت با قابلیت های خوب ) بعد از آن چند محصول برای شروع انتخاب نمودم. مثل پریز هوشمند، کلید دوپل هوشمند، سنسور درب و پنجره، لامپ هوشمند و آمازون اکو برای کنترل کردن همه چیز توسط صدا. بعد از این که تمام کار های لازم اولیه را انجام دادم زمان نصب آنها بود.

نصب کردن

راه اندازی به راحتی آب خوردن بود، من یک تازه کار در خانه هوشمند هستم ولی همیشه در مورد کامپیوتر و تلفن های هوشمند گلیم خودام رو از آب بیرون میکشم، اولین کاری که باید انجام میدادم راه اندازی دستگاه مرکزی زیپاتو (ZIPATILE) بود.

زیپاتایل را کنار تلوزیون نزدیک وای فای خود گذاشتم و آداپتور دستگاه مرکزی ZIPATILE را وصل نمودم البته میتوانستم آن را به دیوار هم نصب کنم دستگاه را طبق دفترچه راهنمای کنترل مرکزی مطالعه، اقدام به راه اندازی آن نمودم و اپلیکیشن موبایل زیپاتو را نیز در گوشی خود نصب نمودم، دستگاه را به صورت بیسم به اینترت منزل خود وصل نمودم و به وب سایت ZIPATO مراجعه کردم و مشخصات خود را مانند شماره همراه و موقعیت خود را مشخص نمودم و این کار برای دریافت پیغام های امنیتی و اطلاعات آب و هوا منطقه ای که هستم بر روی دستگاه بود و برای تایید اطلاعات خود از طریق ایمیل خود اقدام نمودم در کمتر از 15 دقیقه دستگاه مرکزی من آماده کار شد.

اضافه کردن محصولات

گام بعدی اضافه نمودن محصولاتی بود که تهیه نموده بودم. من برای سالن میهمان و اطاق غذا خوری دو عدد کلید هوشمند تهیه کرده بودم که به راحتی باتعویض با کلید های قدیمی خود به کلید های هوشمند و با راهنمای سریع اتصال آن به دستگاه مرکزی در کمتر از چند دقیقه دیگر از این پس از کلید های هوشمند دیجیتال استفاده میکردم. من برای اطلاق خواب خود یک لامپ هوشمند تهیه کرده بودم که به راحتی باتعویض لامپ قبلی دیگر از هوشمند آن استفاده میکردم.

پریز هوشمندی که تهیه نموده بودم را به ذستگاه چای ساز خانه خود متصل نمودم. خوب سنسور درب و پنجره را در آخر به درب وردی نصب کردام و در آخر محصول آمازون اکوی که خریداری کرده بودم را در سالن نشیمن قرار دادم. برنامه الکسا را بر روی گوشی خود نصب کردم و همگام سازی دستگاه هوشمند خود را با اپلیکیشن الکسا با دیدن ویدئو و خواندن مطالب در سایت هوشمندی در کمتر از 10 دقیقه انجام دادم.

سینک شدن با دستگاه مرکزی

دستگاه مرکزی زیپاتایل ما به راحتی تمام محصولات زی ویوی (ZWAVE) که تهیه کرده بوده ایم را شناسایی و از این پس می توانستیم به راحتی تمام روشنایی ها را از هرجا که هستیم کنترل کنیم. یا از ورود خروج از درب اصلی گزارش داشته باشیم و از اطاق خود چای خود را آماده کنم. حتی دیگر با صدا میتوانستم چراغ اطلاق خود راخاموش کنم و تمامی اینها در کمتر 2 ساعت انجام شد.

آپارتمان هوشمند
آپارتمان هوشمند

چگونه از آپارتمان هوشمند خود استفاده کنیم

مادر آپارتمانی که زندگی میکنیم اطاق نشیمن با سالن غذا خوری یک فاصله چشم گیری دارد و ما دستگاه آمازون را درسالن نشیمن قرار دادیم. من در سالن غذا خوری ایستاده بودم و با صدا زدن الکسا لامپ غذاخوری را روشن کن، الکسا بالافاصله شنیده، درخواست من را با OK تایید کرد و لامپ روشن شد.

تعریف سناریو

حال زمان آن بود که قسمت سناریو آن را امتحان کنم، من در اپلیکیشن زیپاتو خود سناریو خداحافظی را انتخاب کردم و برای آن زمان 9 صبح را دادم. برای این که معمولا ما در آن زمان در خانه نیستیم و در محل کار هستیم و سیستم هوشمند ما به درستی تمام روشنایی ها را خاموش نمود. روز بعد سناریو بیدار شدن و به خانه خوش آمدین را تعریف نمودم و سیستم در روند زندگی ما و برنامه ای که به آن داده بودیم به درستی کار میکرد. روز بعد متوجه حرکت در خانه شدم که پیغام امنیتی آن به گوشی من ارسال شده بود و ما با توجه به سگ خوشگلی که درخانه نگهداری میکنم به هنگام فعال نمودن سناریوی خداحافظی سنسور حرکتی تشخیص حرکت میداد که ما در این خصوص پیغام تشخیص حرکت را غیر فعال نمودیم.

در زمان های باز و بسته شدن درب دیگر من احساس امنیت خوبی میکنم. چون از ورود و خرو ج همسر خود را مطلع می کنم و متوجه آن میشم که او به خانه به سلامت رسیده است.

راحتی ارتقاء سیستم

همسر من در مورد نحوه اضافه نمودن امکانت بیشتر به خانه ما از من سوال پرسید. ما در برنامه خود برای اضافه کردن سنسور نشتی آب برای آپارتمان (زیرا بستر سازی باز شدن اتوماتیک آب در زمان آتش سوزی را ساختمان ما دارد) و سنسور دود و قفل هوشمند را برای هوشمند تر نمودن خانه خود داریم.
در نهایت می توان به این موضوع اشاره نمود که یکی از خوبی های سیستم دیجیتال تحت پروتکل زیوی این است که شما به مرور زمان نسبت به نیاز خود میتوانید خانه خود را بروزتر نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *