z wave چیست

z wave چیست


تعریف Zwave

z wave چیست | (Z – Wave) یک پروتکل ارتباطی دوطرفه بی‌سیم است که با همبستگی کمپانی دانمارکی (Zensys) و (Z – Wave) ارائه شد . این تکنولوژی برای توان‌ها و پهنای باند‌های ناچیز پباده سازی شده است . یعنی برای  کاربرد هایی مثل (Home Automation) و یا این که (Sensor Network) ها .

(Z – Wave) کیفیت عالی  را در برابرقیمتی که معادل قسمتی از بهای تکنولوژهای شبیه آن میباشد دردست یوزرها می گذارد که‌این فرمان با تمرکز برروی پهای باند ناچیز و جایگزینی سخت‌افزارهای لاکچری با روشهای نرم‌افزاری امری ابتکاری است . گفتنی است که در‌این تکنولوژی از هیچگونه سیم کشی برای انتقال سیگنالهای کنترلی به کارگیری نشده و این فرمان صرفا به یاری سیگنالهای RF شکل می پذیرد .

 

محدوده به کار گیری از Z – Wave :

z wave چیست | (Z – Wave) عمدتاً‌ از تکنولوژی (RF) برای (Remote control) ها سود می برد تکنولوژی (Z – Wave) با مصرف انرژی ناچیز , انتقال دوطرفه , تکنولوژی کانال (Mesh) و پشتیبانی از باطری به باطری ( آیتم قابل قبولی برای سنسورها و دستگاه‌‌های کنترلی است)

کانال Mesh

تکنولوژی کانال (Mesh برای Z – Wave) میتواند امرها را به‌صورت دو طرفه از یک وسیله به وسیله دیگری منتقل کند درحالیکه احتمال دارد موانع و یا این که نقاط  رادیویی در محل دستگاه باشد .

تکنولوژی (Z – Wave) به‌صورت چیپ ست‌هایی به تنهایی در اختیار است . پروتکل (Z – Wave) داخل چیپ‌ها جاسازی شده است  (Flash) جهت تولیدکنندگان این تولیدها برای بار گذاری نرم‌افزارهایشان تعبیه شده است .

z wave چیست | برای سهولت ارائه، تولید کنندگان طرح‌های از پیش آماده‌ای بر روی برد‌های PCB درکنار چیپ‌های تکی (Z – Wave) ارائه می گردد که می شود به برد‌های آنتن‌ و فیلتر‌ها اشاره کرد .

کنترل از هر جای دنیا

شما میتوانید به ‌کمک (Z – Wave)  وسایل خویش را از هر جای دنیا تحت کنترل داشته باشید. و این فرمان از روش یک PC و با یاری وب از جای‌ به جای انتقال می یابد وحتی با یاری تلفن همراه هم توانمند به انجام اکثراین کارها خواهید بود .

چرای Zwave روی فرکانس خاص است

به‌دلیل این‌ که (Z – Wave) روی فرکانس خاص اتوماتیک  (  Unic میباشد ) با هیچ یک از سایر وسایل بی‌سیم نظیر تلفن‌های بی‌سیم , روترها و مودم‌ها و . . . تداخل نخواهد داشت .

از نکته قابل تأمل در زمینه ( Z – Wave) این است که بر روی همه  سیستم‌ها قابل انجام بوده و تجهیزات نو  درخانه‌های نسل بعد از آن را برای شما آماده می‌سازد .


Z – Wave در قبال X10 :

z wave چیست | (Z – Wave) بعضا کاربرد‌ها نسبت به (X10)  میباشد . در حالیکه (X10) سیگنالها را بر روی خطوط  ارسال می‌کند و یک مبدل (RF) را به‌صورت انتخابی سفارش میدهد , Z – Wave کاملاً برپایه RF پایدار است . سیستم‌های (Z – Wave) کاملا سریعتر از سیستم‌های (X10) پاسخگو هستند و یک اعلام وصول را جهت  اطمینان از عدم مفقود شدن سیگنال فارغ از ساخت نادرست ( یعنی در شکل مفقود شدن سیگنال دست‌کم باید اشتباه اعلام شود . ) مطالبه می‌کند .

سیستم‌های (X10) تقریباً یک ثانیه  برای ارسال امر می خواهند درحالیکه Z – Wave ارسال امر و اعلام وصول را درزمانی حدود (50ms) انجام می دهد . تقریباً  (Z – Wave)  به‌عنوان یک (Repeater) هم کارایی دارد   . به این ترتیب وسیله شما نیازی ندارد که درپوشش در دست گرفتن شما قرار گیرد . چون تنی چند از وسایل دربین راه  نقش قاصد انتقال پیام را بازی می کنند .

امنیت کدام بهتر است؟

ضمناً‌ (Z – Wave) اساساً امنیت بیشتری را نسبت به (X10) ارائه مینماید. هر کنترلر یک کد 32 بیتی تحت عنوان home code دارا است.  home code به تمام وسایل و ادواتی که به این کانال ملحق شوند اختصاص مییابد. این مورد را با (X10) که دارنده (home code 16) یا این که (home code 4) بیتی است مقایسه فرمایید. دستگاه‌های (Z – Wave) پیام‌های ارسالی از (home code) های دیگر را  جواب و عکس‌العمل به آن نشان نمی‌دهند. یک حمله‌کننده حرفه‌ای قطعاً خواهد توانست یک پیام ساختگی را بسازد البته این دستور هیچوقت اتفاق نخواهد افتاد.

توپولوژی و مسیریابی :

z wave چیست | (Z – Wave) از توپولوژی کانال Mesh بدون نقص بهره مند است و هیچ نقطه کلیدی در کانال وجود‌ ندارد . یک پیام از A به C می تواند  منتقل شود چه بسا در حالتی‌ که این دو نقطه یکدیگر را پوشش نمی‌دهند  انتقال از  نقطه B  شکل میگیرد . چنانچه یک مسیر مقدم دردسترس نباشد صادرکننده پیام  مسیرهای دیگری را به جهت نقطه مقصد پیدا کند . براین اساس یک کانال (Z – Wave) می تواند پوششی به مراتب بیشتراز یک واحد سوئیت ( 30m ) را داشته باشد .

برای این که امکانات Z – Wave بتوانند سیگنالهایی را که خودشان صادر نموده‌اند را منتقل کنند , نمی‌توانند در موقعیت خواب ( Standby ) فروروند بدین ترتیب عمده دستگاههایی که با باطری کار می کنند تحت عنوان Repeater تعیین نمی شوند . یک کانال Z – Wave میتواند شامل132 واحد باشد ( که‌این تعداد با امکان پل زدن دربین شبکه‌ها در صورت نیاز به تعداد واحد طولانی تر قابل ارتقاء است گستردگی Z – Wave :

پیوستگی Z – Wave

پیوستگی Z – Wave مشتمل بر یک کنسرسیوم و بیشتراز یکصد سازنده جداگانه است که موافقت نموده‌اند که تولیدات  وسایل خانگی را بر مبنا استاندارد Z – Wave ایجاد کنندDanfoss) , (Intel) , (Intermatic), (Leviton) , (Master Cable) , (Universal Electronic) , (Wayne Dalton) , (Z – Wave) , (Tensys)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *